بایگانی برچسب: چشمه های باداب سورت

چشمه های باداب سورت عکس های جدید

چشمه های باداب سورت+عکس   Spring fountain/   Badab Surat

باداب سورت  : مختصات: ۳۶°۲۱′۱۷″ شمالی ۵۳°۵۱′۲۳″ شرقی

چشمه‌های باداب سورت
چشمه‌ی آب شور باداب سورت چشمه‌ی تراورتنی بی‌نظیر در ایران و کم‌نظیر در جهان است که واقع در بخش چهاردانگه‌ی شهرستان ساری می‌باشد. این چشمه در سال ۱۳۸۷ به عنوان دوّمین اثر طبیعی ملی ایران پس از کوه دماوند ثبت شد. ثبت جهانی این باداب نیز پس از پاموک‌کاله‌ی ترکیه، به عنوان دومین چشمه‌ی آب شور جهان بوده است . دانلود آهنگ های جدید

چشمه های باداب سورت عکس

چشمه های باداب سورت عکس

ویژگی‌های چشمه ی باداب

این چشمه‌ها در ارتفاع ۱۸۴۰ متری واقع شده‌اند و در ایران بی‌نظیر هستند و تنها در شش کشور دیگر پدیده‌ای تا حدّی شبیه باداب سورت وجود دارد. اطراف چشمه پوشیده از درختچه‌های زرشک وحشی و ارتفاعات بالاتر پوشیده از جنگل‌های سوزنی برگ است.
این باداب، شامل دو چشمه با آب‌های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. چشمه پر آب دارای آب بسیار شور و دارای استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد است. چشمه دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشسته‌است. جریان آب‌های رسوبی و معدنی این چشمه‌ها طی سال‌ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده‌ها حوضچه بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه‌های مختلف پدید آورده‌است. این طبقات و حوضچه‌ها در واقع جاذبه اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه‌های باداب سورت است. زیبایی این طبقات و محل ویژه قرارگیری چشمه در دامنه کوهستان و چشم اندازهای اطراف به ویژه در غروب تحسین برانگیز است.

باداب سورت

باداب سورت

Badab Surat

خطر نابودیچشمه های باداب سورت

خبرگزاری مهر در گزارشی تصویری به تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۹۱ اعلام کرد که این چشمه‌ها در حال نابودی کامل هستند. با وجود انبوه گردشگران بازدیدکننده از باداب سورت، این منطقه عاری از هر گونه مانع جدا کننده، حصار، نگهبان و حتی یک تابلوی اطلاعات یا راهنمایی و یا هشدار دهنده است که نشان‌گر بی‌توجهی شگفت‌آور مسئولین می‌باشد.

در کتب قدیمی درباره چشمه های باداب سورت  آمده :

گریگوری ملگُنُف در سال ۱۸۵۸ و ۱۸۶۰ در پی انجام ماموریتی از سوی حکومت قفقاز (برای اجراء وصیت‌نامه‌ی پتر کبیر) به نواحی جنوبی دریای مازندران سفر کرد. او در سفرنامه‌اش آنجا که مناطق مرزی هزارجریب را برمی‌شمارد، نام باداب سورت را به صورت «چشمه‌ی آروس» آورده است که در واقع اشاره به چشمه‌ی روستای ارست (آروس) می‌باشد.
در سفرنامه‌ی کلنل برسفرد لوات چنین آمده :
در یک دره در کنار یکی از این رودخانه‌ها قریه کله‌سر یا کله‌هزار واقع است و قریب هشتاد خانه پانصد نفر جمعیت دارد. اطراف ده هر قطعه زمین مناسبی را زراعت کرده بودند. از این دره که گذشتیم به قریه سورت رسیدیم چشمه‌های آب گوگردی که سابقاً ذکر شد در حوالی این قریه واقع است. در این کوه‌ها درخت‌های سروکوهی زیاد دارد. در سمت شمال راه در کمرکوهی قریه است موسوم به بدله (بادله كوه) که قریب هفتصد نفر جمعیت دارد

جاهایی همانند باداب سورت {Badab Surat}

پاموک‌کاله در ترکیه
ایوانهای مطبق سفید و صورتی  در نیوزیلند
بایشوایتای در چین
باگنی سان فلیپو در ایتالیا
منطقه سنگ زرد  در ایالات متحده آمریکا
هیرو ال آگورا  در مکزیک