ذهن خلاق چیست چگونه ذهن برتر داشته باشیم

Mind  ذهن برترMind  ذهن خوانیMind  ذهن زیباMind  ذهن هولوتراپیکMind  ذهنMind  ذهن ناخودآگاهMind  ذهن خلاقMind  ذهن نجیبMind  ذهن چیستMind  ذهن ?

برخي ازافراد بر اين گمان اند كه ذهن برتر از آن عده اي خاص و امري وراثتي است. اما قابليت هاي ذهني در همه افراد قابل ارتقاء است، به حدي كه مي توان از آن به اعجاز ذهن تعبير كرد. افراد موثف كساني هستند كه راه كارهي كارامدي سازي ذهن خويش را يافته و با پشتكار به اجرا گذاشته اند تا با ذهني برتر در پهنه عصر انفجار اطلاعات پله هاي ترقي و پيشرفت را به سرعت طي كرده و مفهوم موقعيت را براي خويشتن محقق عيني بخشند.
مطالب اين نوشتار به گونه اي است كه اختصاص به سطح خاصي از تحصيلات و يا رده سني معني يندارد هر فردي با هر سني و سالي با هر سطحي از تحصيلات از ابتدايي تا عالي و با هر شغل و حرفه اي مي تواند از آن بهره برد و با ذهني برتر در عرصه فعاليت خود توانمندتر ظاهر شود، اما براي فعالان عرصه آموزش، پژوهش و اهالي وادي مطالعه ارزش حياتي دارد.

نام کتاب:چگونه ذهن برتر داشته باشيم؟
نويسنده:اميني مهدي
نوبت چاپ:چهارم
سال چاپ :1387
چاپخانه:اميران
قطع:رقعي
تيراژ:2500 نسخه
قيمت:28000 ريال
تعداد صفحات:209 صفحه
شماره شابک:6-9-90262-600-978
زبان کتاب : فارسي

 

ذهن برتر

ذهن برتر

 

 ولی اما چگونه(  حافظه برتر ) داشته باشیم؟

اگر انسان قدرت ضبط و حفظ دانسته ها و بیاد آوردن آنها را در زمان مناسب نداشته باشد ،تعلیم و تربیت برای او هیچگونه سودی نخواهد داشت. چون هر اندیشه و هر نوع عملی (هرچند ساده و معمولی ) را برای همیشه به فراموشی می سپارد ،لذا آموزش نیز بی فایده خواهد بود. در این حالت حتی افکار نیز نمی توانند در ذهن وی شکل بگیرند زیرا هوش و ذکاوت انسان در طول گذشت زمان تمرین داده شده و رشد می کند . به همین دلیل ،اعمال وی ضرورتا به صورت متوالی ایجاد می شود که بدون حافظه ،اندیشه همراه باهر یک از این اعمال ایجاد شده از بین می رود.
تربیت حافظه به خودی خود نیز ،بیش از آنچه که تصور می شود ،مفید است، زیرا هنگامی که هر نوع کار ذهنی را تقویت کنیم سایر اعمال فکری نظیر تمرکز ، قوه تشخیص و منطق نیز رشد می کند. این امر احتمالا به این دلیل است که تمام اعمال فکری و ذهنی ما دارای یک روند اولیه مشابه و یک حالت کلی فکر کردن است که در خطوط اصلی غیر قابل تغییر می باشد. به همین دلیل ،اعمال مختلف روان ما بر اثر تقویت حافظه بهبود یافته و در عین حال گسترده تر و قویتر می شوند.
در زندگی روزمره ،ابزار شناخت ، عملکرد و در نتیجه عناصر ارزشمند شخصیت ما ،به حافظه متکی است. به عنوان مثال می توان از گسترش و افزایش دانسته ها ،مهارت ها ،قدرت استدلال ،غنا و تنوع حالات ،سرعت انتقال ،زمینه های تصمیم گیری و قابلیت تطبیق با شرایط مختلف را نام برد.به طور یقین در آزمونها و امتحاناتی که معمولا به حفظ کردن یک دایرةالمعارف واقعی نیاز است و در زمینه آموزش ،ادبیات ،سیاست و صنعت و کلیه اموری که دانسته های قبلی در آنها نقش هدایت کننده ای برای آینده دارد و سرانجام در هنرهای زیبا که سوای توانایی های خاص ،نیازمند فرهنگ عمیقی نیز هست ، حافظه همواره ضروری است . به عبارت دیگر ،دانش آموزی که خود را برای آزمون یا امتحانی آماده می سازد ،استادی که تدریس می کند ، نویسنده یا شاعری که موضوعی را در ذهن خود می پروارند ،تاریخ شناس و یا متخصص علومی که باید متون بیشماری را که قبلا مطالعه ،طبقه بندی ،هماهنگ و ترجمه کرده است بکار برد،،کارمندی که در مشکلات و احتمالات زندگی روزمره گرفتار شده است و … همه و همه به یک حافظه فعال ،هوشیار ،زنده و مطمئن نیاز دارند.
نویسنده کتاب “چگونه حافظه برتر داشته باشیم؟ “بیان می کند که « تربیت حافظه به خودی خود نیز ،بیش از آنچه که تصور می شود ،مفید است، زیرا هنگامی که هر نوع کار ذهنی را تقویت کنیم (در این کتاب حافظه مورد نظر است)سایر اعمال فکری نظیر تمرکز ، قوه تشخیص و منطق نیز رشد می کند. این امر احتمالا به این دلیل است که تمام اعمال فکری و ذهنی ما دارای یک روند اولیه مشابه و یک حالت کلی فکر کردن است که در خطوط اصلی غیر قابل تغییر می باشد. به همین دلیل ،اعمال مختلف روان ما بر اثر تقویت حافظه بهبود یافته و در عین حال گسترده تر و قویتر می شوند.بی شک مطالعه این کتاب را به تمام افراد که در زندگی روزمره از حافظه خود شکایت دارند پیشنهاد می کنم . ولی من آن را خصوصا به تعداد بیشماری از محصلین که برای موفقیت در آزمونها باید دارای حافظه قوی،انعطاف پذیر و سریع باشند و همچنین والدینی که می توانند با استفاده از رهنمودهای این کتاب سهم بیشتری در موفقیت فرزندان خود داشته باشند هدیه می کنم.برای افرادی که دچار حالات فراموشی (که گاهی سبک و گاهی عمیق است ) می شوند و همچنین تمام خوانندگان و محصلینی که مایلند حافظه خود را تقویت کرده و رشد دهند .»
کتاب حاضر راهنمایی‌ عملی‌ است‌ که‌ به‌ شما امکان‌ می‌دهد حافظه‌ای‌ قوی‌، سریع‌ و مطمئن‌ را در خود به‌وجود آورید و آن‌ را حفظ‌ کنید.جنبه‌ فیزیولوژیکی‌ عملکرد و تربیت‌ حافظه‌ در این‌ کتاب‌ به‌ شکل‌ گسترده‌ای‌ مورد بررسی‌ قرار گرفته‌ و نویسنده‌ تأثیر برخی‌ مواد معدنی‌ و ویتامین‌ها را بر عملکرد حافظه‌ مطرح‌ ساخته‌است‌.
این کتاب دارای 14 فصل است که در فصل اول با عنوان حافظه چیست به شناخت ماهیت این عملکرد ذهنی پرداخته شده است و سپس در فصول بعدی بیماری های آن و امکانات بسیار زیاد آن نیز تشریح شده است.

پس از آن توصیه هایی نیز در رابطه با رژیم غذایی به عبارت دیگر اینکه کدامیک از مواد غذایی برای حافظه و به طور کلی کار فکری و ذهنی مفید است ارائه شده است. ضمنا در ارتباط با این نظریات ،نویسنده تمرینات تنفسی و یونیزه کردن منفی هوا را که به مقدار قابل ملاحظه ای ،حافظه و تمرکز را تقویت می کند شرح داده است.علاوه بر آن ،درمانهای پزشکی حواس پرتی را توضیح داده است. پس از بررسی این مسائل ،یکی از نکات اساسی کتاب به مسئله چگونه می توان حافظه و توجه را از طریق تمرینات روان شناسی مناسب تقویت کرد اختصاص یافته است . سپس نویسنده مشخص خواهد کرد که چگونه می توان ضمیر ناخودآگاه را در خدمت حافظه به کار گرفت و به دنبال آن چند روش حفظ کردن و بخشی که به آموزش حافظه کودکان اختصاص داده شده مطرح خواهد شد و بالاخره این کتاب با تشریح یک رشته تمرینات که به نوعی سرگرم کننده بوده و به نحو خارق العاده ای حافظه را تقویت می کند به پایان خواهد رسید.
مشخصات کتاب
نویسنده:روبرت توكه     مترجم:ساعد زمان   |  ناشر: ققنوس    فرآوری و تنظیم:مریم ایرانپور

 mentality  ذهن برتر mentality  ذهن خوانی mentality  ذهن زیبا mentality  ذهن هولوتراپیک mentality  ذهن mentality  ذهن ناخودآگاه mentality  ذهن خلاق mentality  ذهن نجیب mentality  ذهن چیست mentality  ذهن فاحشه

موزیک

1 دیدگاه در “ذهن خلاق چیست چگونه ذهن برتر داشته باشیم

پاسخ دهید